pondělí 4. března 2013

Jak moc je na NZ draho?

Protože se mě spousta lidí ptá, jaké jsou ceny všeho možného tady na NZ, rozhodla jsem se sepsat tento článek. Celkem dost cestuji, a proto mi je jasné, že ve většině zemí je pro nás Čechy vše dražší. Každý mi tedy jistě dá za pravdu, že je při cestování potřeba povznést se nad nesmyslnými cenovkami, přestat to v hlavě přepočítávat a prostě si pobyt i tak užít.
 
Před odjezdem na NZ mě mnozí varovali, že na NZ je skutečně velmi draho. Já jsem se však nezalekla a doufala, že to zase tak hrozné nebude. Realita se naplno projevila v Aucklandu, kde jsme zpočátku byly poměrně zoufalé při nákupu čehokoli. Ceny byly většinou tak třikrát až čtyřikrát vyšší než v ČR. Náš první oběd na hostelu tedy představovaly vařené brambory.  K večeři jsme zase měly konzervu s rýží z našeho dvanáctikilového pytle. Naše zoufalství bylo jistě ovlivněno i tím, že jsme po příletu musely zařídit, nakoupit a tedy i zaplatit dost velkých položek najednou. Trochu jsem se začala obávat, že jestli to takhle půjde dál, nevystačím si s penězi. Někde v hloubi duše se mě zmocňovala myšlenka, že jsem přeci jen měla jet do té Francie, kde bych dostala podporu od francouzské vlády a navíc bych si vystačila se stipendiem. Tuto myšlenku jsem se snažila zahnat a věřila jsem, že tohle všechno bude stát za to. A nemýlila jsem se:-)
 
Objevily jsme supermarket Countdown, kde nakupujeme skoro pořád zlevněné a akční výrobky, takže některé potraviny jsou i stejně drahé jako v ČR (např. vajíčka, müsli tyčinky, jogurty). To pak člověka dokáže potěšit:-) Taky je třeba ceny potravin pravidelně sledovat, protože jeden týden jsou např. banány dvakrát dražší než v druhém týdnu. Ceny v Countdownu se mění několikrát do měsíce. Vyplatí se tedy nakupovat s rozmyslem a počkat si třeba dva týdny, než se zase cena sušenek (můj častý případ) dostane na obvyklou úroveň.
 
Potraviny se tedy dají vychytat celkem dobře, pokud se vyhnete nákupu masa a dalších předražených produktů. Rýže, těstoviny a konzervy jsou tu levné. Na NZ je také dost věcí zadarmo (vstup do muzeí, veřejné WC), takže to taky peněžence pomůže. Obecně lze říct, že na NZ slevy pro studenty neexistují. Dunedin je však studentské město, tudíž se studentskou kartou dostanete slevu na mnoha místech. Oblečení je zde sice drahé, ale já pět měsíců bez nákupu nových oděvů v pohodě vydržím. A pokud něco náhodou potřebuji, nachází se zde dost sekáčů (tzv. OP shopů) s pestrou nabídkou všeho možného. Takhle jsem si už koupila pěknou letní sukni v přepočtu za naši stokorunu. Takže pokud shrnu vše dohromady, přijde mi to zde celkem únosné, ale každopádně zahraniční studenti jsou cenami zděšeni a stěžují si na ně dokonce i Němci a Francouzi.
 
Pro Vaši lepší představu připojuji seznam několika položek a jejich cen. Jeden novozélandský dolar se pohybuje v rozmezí 16,5 až 17 Kč. Kdyby Vás konkrétně zajímala cena nějakého nezmíněného produktu, napište mi a já to zjistím:-)
  • 1 studentský lístek do kina = 12,5-19 NZD
  • vstup do bazénu = 5,7 NZD
  • prohlídka dunedinské továrny na čokoládu = 18 NZD    
  • nocleh v kempu ve vlastním stanu/osoba/noc = 10-25 NZD
  • pohled = 0,5-1,5 NZD
  • 1 litr benzínu = 2,29 NZD (na severním ostrově jsme párkrát našly benzín i za 1,99 nebo 2,09)
  • sklenka bílého vína v centru = 8 NZD
  • nejlevnější lahev vína v supermarketu = 7-8 NZD
  • fish and chips u univerzity = 4,7 NZD
  • muffin v kavárně = 4 NZD
  • oběd v menze = 10 NZD
  • vegetariánský oběd v OUSA Recreation Centre = 3 NZD (velká porce, moc dobré jídlo)
  • 1 červená paprika = 2,20 NZD
  • 1 brokolice = 1-1,9 NZD
  • toastový chléb = 1,5 - 3 NZD

2 komentáře:

  1. Tak ten oběd v menze je podobně drahý jak ve Švédsku. Naopak brokolice a chleba je celkem v pohodě. Asi to záleží hodně na tom, kde se co pěstuje. Zeleninu jsme měli hodně drahou, ale vidím, že na Zélandu se vegetariánský oběd fakt vyplatí.

    OdpovědětVymazat
  2. Tady se ty ceny dost meni, zelenina je tu obecne dost draha, ale treba prave brokolice, mrkve a kvetak jsou v pohode (kdyz vis, kde nakupovat:-)), ale ted bylo leto, tak meli sezonni veci...treba rajcata jsou draha uz ted, takze v zime si je nikdo z cizincu nekoupi.

    OdpovědětVymazat